Jeśli jesteś już zdecydowany i chcesz przystąpić do oficjalnego egzaminu ISTQB to ten wpis będzie idealny dla Ciebie. Jednak warto na początku opowiedzieć sobie trochę co nie co o samej konstrukcji tego egzaminu oraz o minimalnym progu punktów, który trzeba zdobyć.
Egzamin ISTQB
Egzamin ISTQB kojarzy nam się głównie z certyfikatem jaki możemy uzyskać, który potwierdza nasze kompetencje w zawodzie testera oprogramowania. Przynajmniej te z części teoretycznej. ISTQB to międzynarodowa nazwa organizacji a wydawane przez nią certyfikaty są uznawane na całym świecie.
Egzamin składa się z 40 pytań, w których tylko jedna odpowiedź jest poprawna. Zdający musi uzyskać 26 punktów aby zdać egzamin (jest to 65%). W przypadku udzielenia niepoprawnej odpowiedzi, zdający nie otrzymuje żadnych punktów negatywnych. Gdy zdajemy egzamin w polskiej wersji językowe to czas trwania egzaminu wynosi 60 minut, natomiast jeśli zdecydujemy się zdawać egzamin w wersji angielskiej to ten czas wydłuża się do 75 minut.
Jak rozpocząć przygotowania?
W pierwszej kolejności warto sięgnąć po najnowszą wersję sylabusa ISTQB 2018, która jest dostępna zarówno w polskiej wersji językowej jak i po angielsku. Sylabus zawiera około 120 stron i można go bezpłatnie pobrać ze strony SJSI https://sjsi.org/ist-qb/do-pobrania/ . Warto go dokładnie przerobić, nawet kilkukrotnie. Materiał nie należy stosunkowo do prostych (głównie dla osób zaczynających przygodę z testowaniem) i nie jest napisany przyjemnym językiem.
Jeśli już dobrze zapoznasz się z sylabusem, to dobrym uzupełnieniem jest z pewnością książka Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy. Autorstwa Adama Romana oraz Lucjana Stappa. Autorzy przełożyli sylabus na “bardziej” zrozumiały język w porównaniu z tym co obecnie znajduje się w oficjalnym sylabusie. Dodatkowo, oprócz wyjaśnionej teorii mamy w książce przykładowe egzaminy, które może na końcu rozwiązać.
Kolejną świetną opcją jest kurs na Udemy https://www.udemy.com/course/foundation-level-training/, w którym w formie prezentacji zostały wyjaśnione wszystkie kluczowe zagadanienia z sylabusa. Kurs jest na bieżąco aktualizowany i opracowany w języku angielskim. Dodatkowo zawiera przykładowe pytania i odpowiedzi opracowane na bazie oficjalnego egzaminu.
Gdy już będziemy się czuć pewnie to warto jeszcze przed zapisaniem się na egzamin przerobić także przykładowe arkusze egzaminacyjne, które są dostępne na stronie SJSI. Mamy tam dołączonych kilka zestawów. Warto takie zestawy przerobić z minutnikiem, aby rozeznać się ile mniej więcej zajmuje nam rozwiązanie jednego pytania. Należy pamiętać, że mamy tylko 60 minut na rozwiązanie egzaminu (w przypadku polskiej wersji językowej).
W jakiej formie mogę zdawać egzamin?
Egzamin ISTQB jest możliwy do zdawania zarówno w formie zdalnej jak i stacjonarnej.
Książka "Certyfikat Testera"
Książka “Certyfikat Testera. Przygotowanie do Egzaminu w pytaniach i odpowiedziach” jest dedykowana osobom przygotowującym się do egzaminu ISTQB poziomu podstawowego. Jej głównym celem jest zapoznanie czytelnika z typowymi pytaniami i wzorcami występującymi na egzaminie. Książka zawiera 400 przykładowych pytań wraz z odpowiedziami. Każde pytanie zawiera cztery odpowiedzi z czego tylko jedna jest poprawna. Pytania obejmują swoim zakresem różne rozdziały z sylabusa.
Praktyczny kurs testowania oprogramowania
Jesteś na początku swojej drogi jako tester oprogramowania? W takim razie ten kurs jest przeznaczony dla Ciebie.
Automatyzacja z Typescript + WebdriverIO
Zostań testerem automatyzującym. W tym kursie nauczysz się automatyzować oprogramowanie za pomocą Typescript oraz WebdriverIO.
Jira od podstaw - zarządzanie projektami
Kurs związany z narzędziem Jira. Jeśli poszukujesz swojej pierwszej pracy jako tester oprogramowania to ten kurs będzie dla Ciebie idealny!
Postman od podstaw - testowanie REST API
Naucz się od podstaw aplikacji Postman i dowiedz się jak wygląda w praktyce testowanie REST API. Dedykowany kurs postman dla testerów.
Cypress od podstaw - Automatyzacja testów
Naucz się automatyzacji aplikacji webowych w najbardziej popularnym narzędziu do automatyzacji Cypress. W kursie wszystkiego nauczysz się od podstaw.