Gdzie uczyć się testowania – teoria?

Aby zostać testerem oprogramowania nie wystarczą same chęci. Ważne jest także aby nabyć doświadczenie w praktyce. I nie mówię tutaj o różnych stażach czy płatnych bootcampach. Istnieje wiele darmowych bądź niskobudżetowych alternatyw.

KSIĄŻKI / ŹRÓDŁA PISANE

  • Sylabus ISTQB

Jest to darmowe źródło od oficjalnej międzynarodowej organizacji zajmującej się testowaniem oprogramowania. Sylabus jest przełożony na dwa języki polski oraz angielski. Znajdziemy w nim wiele definicji związanych z testowaniem np. poznamy poziomy testów, typy testów, dowiemy się także o siedmiu zasadach testowania. Sylabus idealnie nadaje się do zgłębienia teorii i pomoże w zdaniu certyfikatu ISTQB Foundation Level.

  • Certyfikowany tester oprogramowania poziom podstawowy 

Książka, której autorem jest Adam Roman oraz Lucjan Stapp. Idealnie nadaje się jako uzupełnienie do sylabusa ISTQB, który słynie z tego, że definicje są napisane w sposób formalny. Powyższa książka jest tego przeciwieństwem. Również przedstawia nam wszystkie definicji wymagane na poziomie podstawowym jednak w bardziej przyjemniejszy dla oka sposób. Dodatkowo na końcu książki mamy dostępne przykładowe egzaminy wraz z poprawnymi odpowiedziami, które możemy rozwiązać.

  • Zawód tester

Książka autora Radosława Smilgina, jest doskonałym wprowadzeniem w świat testowania oprogramowania. Idealnie opisuje z jakimi zagadnieniami będzie musiał się zmierzyć tester w pracy. Nie zabrakło w niej także praktyki pokazanej na kilku narzędziach używanych przez testerów.

STRONY / BLOGI

Również dobrym i darmowym źródłem, w którym możemy śledzić ciekawostki związane ze światem testowania ale także nauczyć się teorii są różnego rodzaju blogi i strony internetowe. Wśród najpopularniejszych blogów na których cyklicznie są dodawane nowe, wartościowe posty są:

  • testerzy.pl – możemy znaleźć tam wiele nowości, nabyć dużo wiedzy a nawet uzyskać informację o zbliżających się eventach organizowanych w polsce bądź za granicą związanych ze społecznością testerską. 
  • testuj.pl – znajduje się tam blog podzielony na kilka kategorii tematycznych takich jak: wydarzenia, wywiady oraz wiedza. Wpisy są cyklicznie dodawane, jest ich tam na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. 
  • testerka.pl – wiele ciekawych wpisów na bloga dodawanych od 2017 roku, z których na pewno można wyciągnąć dużą dawkę wiedzy. 

YOUTUBE / PODCASTY

Wiele materiałów związanych z teorią testowania możemy znaleźć w serwisie Youtube bądź na Spotify jako podcasty. Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszemy frazę “testowanie oprogramowania” bądź “quality assurance” i uzyskamy listę wielu bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Poniżej przedstawiam godne uwagi źródła:

Technika Programowania – jest to mój kanał 🙂 Na bieżąco dodaje w nim materiały związane z teorią jaki i praktyką. Osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki jako tester oprogramowania znajdą tam bardzo dużą dawkę wiedzy.

technika programowania

szkolatestera_pl – kanał, którego twórcą jest Norbert Jankowski. Oprócz wielu wartościowych filmików prowadzi również podcast “Testowanie Oprogramowania Podcast by Ping”. 

szkola testera

Testuj.pl – oprócz bloga prowadzą kanał na Youtube, w którym dzielą się materiałami między innymi czysto teoretycznymi. Warto do nich zajrzeć.

Źródeł darmowych jest mnóstwo, wystarczy tylko dobrze poszukać. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat innych miejsc, w których możesz czerpać wiedzę to koniecznie zobacz mój odcinek. 

praktyczny kurs tester oprogramowania

Praktyczny kurs testowania oprogramowania

Jesteś na początku swojej drogi jako tester oprogramowania? W takim razie ten kurs jest przeznaczony dla Ciebie.

kurs automatyzacja

Automatyzacja z Typescript + WebdriverIO

Zostań testerem automatyzującym. W tym kursie nauczysz się automatyzować oprogramowanie za pomocą Typescript oraz WebdriverIO. 

jira od podstaw

Jira od podstaw - zarządzanie projektami

Kurs związany z narzędziem Jira. Jeśli poszukujesz swojej pierwszej pracy jako tester oprogramowania to ten kurs będzie dla Ciebie idealny!

kurs postman

Postman od podstaw - testowanie REST API

Naucz się od podstaw aplikacji Postman i dowiedz się jak wygląda w praktyce testowanie REST API. Dedykowany kurs postman dla testerów.