Pierwsze doświadczenie jako tester oprogramowania

Bardzo często w ogłoszeniach o pracę w zawodzie testera oprogramowania wymagany jest już pewien staż doświadczenia. Nawet zdarza się to w ogłoszeniach juniorskich. A to zniechęca osoby początkujące do złożenia aplikacji. Poniżej przedstawię Ci kilka dobrych alternatyw, w których zdobędziesz praktyczne doświadczenie i możesz je śmiało wpisać do CV.

Utest

Co to jest utest?

Jest to platforma/społeczność pozwalająca na darmowe założenie konta każdemu testerowi oprogramowania. Zarówno tym którzy mają już pewien staż doświadczenia oraz osobom całkowicie nowym (niepracującym jeszcze  zawodowo). Po założeniu konta uzyskamy dostęp do różnych cykli testowych do których możemy dołączyć. Cykl testowy to jest nic innego jak pewien rodzaj zaproszenia przez różne organizacje do testowania ich oprogramowania. Po pozytywnie rozpatrzonej aplikacji, otrzymamy dostęp do oprogramowania, które wraz z innymi testerami biorącymi udział w cyklu będziemy musieli przetestować. Będzie to strona internetowa, sklep e-commerce, aplikacja mobilna czy nawet aplikacja desktopowa.

Znalazłem błąd, co dalej?

Do każdego napotkanego błędu będziemy mogli stworzyć zgłoszenie w specjalnie przygotowanym panelu utest. Każde zgłoszenie będzie musiało być odpowiednio opisane. Powinno zawierać: odpowiedni priorytet, tytuł błędu, listę kroków do reprodukcji, platformę, i zrzut ekranu przedstawiający błąd bądź po prostu filmik z reprodukcją błędu. Take zgłoszenie zostanie następnie w ciągu kilku godzin bądź pod koniec cyklu rozpatrzone przez odpowiednie osoby. Jeśli zgłoszenie okaże się faktycznie błędem a nie np. oczekiwanym zachowanie 🙂 to otrzymamy punkty w rankingu oraz dodatkowo wynagrodzenie! Punkty wpływają na nasz ranking. Im więcej mamy punktów tym więcej będziemy otrzymywali zaproszeń do cykli testowych.

Wynagrodzenie w Utest

W utest mamy możliwość otrzymywania wynagrodzenia za każdy zgłoszony błąd. Stawka jest zależna od priorytetu błędu. Im błąd ma większy priorytet tym stawka będzie wyższa. 

Nie są to może duże kwoty, ale największą zaletą tego serwisu jest to, że możemy zdobyć cenne praktyczne doświadczenie.

stawki utest

Przykładowe stawki Utest

Poza cyklami testowymi, w których testujemy eksploracyjne aplikację, mamy  także możliwość wykonania już wcześniej zaprojektowanych przypadków testowych na różnych urządzeniach. Po wykonaniu przypadków testowych zaznaczamy tylko czy egzekucja przebiegła pomyślnie czy też pojawił się jakiś błąd, którego będziemy musieli umieścić zdjęcie.

Moje doświadczenie z Utest

Z platformy Utest jestem bardzo zadowolony. Kilka dobrych lat temu gdy byłem na początku swojej drogi zawodowej korzystałem regularnie z Utest. Oprócz zdobytego praktycznego doświadczenia, które przekłada się rzeczywiście na to czym będziemy zajmowali się w “prawdziwej” pracy mogłem pochwalić się także braniem udziału w cyklach testowych dla dużych, rozpoznawalnych marek. Wśród nich były testy najnowszej aplikacji mobilnej firmy Nike, konfiguratora samochodów Audi czy nowej świątecznej strony Tchibo. 

praktyczny kurs tester oprogramowania

Praktyczny kurs testowania oprogramowania

Jesteś na początku swojej drogi jako tester oprogramowania? W takim razie ten kurs jest przeznaczony dla Ciebie.

kurs automatyzacja

Automatyzacja z Typescript + WebdriverIO

Zostań testerem automatyzującym. W tym kursie nauczysz się automatyzować oprogramowanie za pomocą Typescript oraz WebdriverIO. 

jira od podstaw

Jira od podstaw - zarządzanie projektami

Kurs związany z narzędziem Jira. Jeśli poszukujesz swojej pierwszej pracy jako tester oprogramowania to ten kurs będzie dla Ciebie idealny!

kurs postman

Postman od podstaw - testowanie REST API

Naucz się od podstaw aplikacji Postman i dowiedz się jak wygląda w praktyce testowanie REST API. Dedykowany kurs postman dla testerów.