Dlaczego powinieneś automatyzować testowanie oprogramowania

Testowanie oprogramowania jest kluczową częścią cyklu życia oprogramowania (SDLC), ale przy zwiększonej dbałości o zapewnienie jakości (QA). Stare metody testowania oprogramowania nie mogą przyspieszyć wydawania oprogramowania i zapewnić dobrego doświadczenia użytkownika.

Mniejsze budżety i dążenie do szybszych dostaw napędzają potrzebę lepszego podejścia do rozwoju i testowania.

Co to jest testowanie oprogramowania?

Testowanie oprogramowania to metoda sprawdzania oprogramowania i aplikacji zależnych od firmy pod kątem luk w zabezpieczeniach, zanim dotrą one do środowiska finalnego (produkcyjnego).

Testując, upewniasz się, że oprogramowanie lub aplikacja działa tak, jak powinno, z każdą aktualizacją i nową wersją funkcji.

Istnieje wiele podejść do testowania oprogramowania.

Zalety testowania automatycznego w porównaniu z testowaniem manualnym

Ważna uwaga: odnosząc się do automatyzacji w tym poście, nie mam na myśli testów jednostkowych, mam na myśli funkcjonalne testy regresji i kompleksowe testy funkcjonalne UI.

Nie ma wątpliwości, że testowanie manualne jest kluczem do ustalenia wytycznych dla dobrych testów przed testowaniem regresji.

Jest jednak bardzo zasobożerny i wymaga dużo czasu i energii, co często prowadzi do przytłoczenia testerów. Uniemożliwia również szybkie przemieszczanie się projektów deweloperskich.

I tu pojawia się automatyzacja testów. Automatyzacja wspiera testerów, minimalizując liczbę powtarzalnych testów, takich jak testowanie regresji. Po zdefiniowaniu zautomatyzowany przypadek testowy może być uruchamiany wielokrotnie, nie wymagając dodatkowego czasu dla testerów.

W jaki więc sposób testowanie automatyczne jest lepsze niż testowanie manualne?

Elastyczność

  • Testowanie manualne: Szybsze zatwierdzanie funkcji, ale mniejsza elastyczność przy większym obciążeniu pracą.
  • Testowanie automatyczne: Większa elastyczność dzięki możliwości budowania automatyzacji testów na zasadzie sprint po sprincie.
automatyzacja testów

Testy regresji

  • Testowanie manualne: Czasochłonne i podatne na błędy ludzkie. Nie da się nadążyć, gdy zestaw regresji rośnie.
  • Testowanie automatyczne: Może działać 24/7. Po zbudowaniu mogą być ponownie używane w nieskończoność

Skalowalność testów

  • Testowanie manualne: Więcej testów = więcej osób = więcej godzin = więcej wydatków.
  • Testowanie automatyczne: Możliwość uruchamiania większej liczby testów przy mniejszych zasobach. Szybkość, z jaką możesz skalować automatyzację, będzie również zależeć od rodzaju wybranego narzędzia automatyzacji.

Aktualizacja testów automatycznych

Automatyzacja może przyspieszyć cykl rozwoju oprogramowania, ale wiele strategii testowania, które wykorzystują automatyzację, gubi się w jej aktualizowaniu / konserwacji.

Konserwacja odnosi się do tworzenia aktualizacji, które muszą zostać wykonane. Za każdym razem, gdy wprowadzana jest zmiana w interfejsie użytkownika, skrypty testowe również muszą zostać zaktualizowane. Wraz z rozwojem zestawu testów regresyjnych, obciążenie związane z aktualizacją tych skryptów testowych staje się niemożliwe do utrzymania.

Automatyzacja z pewnością nie zastąpi testowania manualnego ale może je znacznie ograniczyć, przyśpieszyć procesy w firmie i polepszyć samopoczucie testerów.

praktyczny kurs tester oprogramowania

Praktyczny kurs testowania oprogramowania

Jesteś na początku swojej drogi jako tester oprogramowania? W takim razie ten kurs jest przeznaczony dla Ciebie.

kurs automatyzacja

Automatyzacja z Typescript + WebdriverIO

Zostań testerem automatyzującym. W tym kursie nauczysz się automatyzować oprogramowanie za pomocą Typescript oraz WebdriverIO. 

jira od podstaw

Jira od podstaw - zarządzanie projektami

Kurs związany z narzędziem Jira. Jeśli poszukujesz swojej pierwszej pracy jako tester oprogramowania to ten kurs będzie dla Ciebie idealny!

kurs postman

Postman od podstaw - testowanie REST API

Naucz się od podstaw aplikacji Postman i dowiedz się jak wygląda w praktyce testowanie REST API. Dedykowany kurs postman dla testerów.