Plan kursu
- W pierwszej kolejności pobierzemy i nauczymy się korzystać z programów takich jak PicPick oraz ShareX. Są to programy bez których tester nie może żyć. Pozwalają na robienie screenshotów poszczególnym komponentom które nie działają w aplikację oraz pozwalają nagrywać filmik z reprodukcją problemu.
- Następnie pobierzemy najważniejsze przeglądarki internetowe takie jak: Google Chrome, Firefox, Firefox Developer, Opera oraz Edge. Dodatkowo omówimy zagadnienie związane z Devtoolsami oraz pokaże wam w praktyce jak korzystać z DevToolsów. A nawet wywołamy błąd krytyczny w serwisie wierualnej polski 🙂
- W module trzecim zainstalujemy Testlinka, napiszemy swój pierwszy plan testów oraz stworzymy przypadki testowe, które następnie wykonamy.
- W kolejnym kroku zainstalujemy wtyczki przeglądarkowe, które ułatwiają pracę testera. Będą to między innymi: Pixelperfect, Json Viewer, Color picker.
- Nauczymy się korzystaćz oprogramowania Jira, w którym stworzymy nowy projekt, skonfigurujemy go dodając nowe tabele, statusy, zgłoszenia z błędami oraz user story. Dodatkowo omówimy podstawowe flow w jirze oraz dowiemy się co to jest backlog oraz sprint.
- Utworzymy nowe konto w platformie Browserstack , która daje ogromne możliwości i ułatwia testowanie aplikacji webowych. Dzięki niej będziemy mogli otworzyć stronę na takich urządzeniach jak iphone, macbook, ipad itp.
- Przejdziemy do lekcji związanej z API. Przedstawię Ci co to jest takiego API i gdzie się je wykorzystuje. Kolejno zainstalujemy narzędzie Postman i pokaże w praktyce jak powinno się testować API – GET, POST, PUT, DELETE oraz jak wysłać requesta wymagającego wcześniejszej autoryzacji (token).
- Ponad 2-godzinny moduł jaki przygotowałem jest związany z praktycznym testowaniem aplikacji. Weźmiemy na warsztat aplikację, którą od deski do deski przetestujemy. Wszystkie wykryte błędy będziemy na bieżąco raportować w Jirze.
- Poruszymy temat związany z automatyzacją testów. Pokaże jak za pomocą języka typescript oraz webdriverio zaimplementować skrypt testów automatycznych. Zachaczymy także o narzędzie do CI/CD jakim jest Jenkins.
- W przedostatnim module dokładnie zajmiemy się omawianiem systemu kontroli wersji GIT oraz w praktyce zainstalujemy gita na nasz system. Będziemy mieli możliwość stworzyć nowe repozytorium, sklonować je, wprowadzić zmiany w kodzie a następnie zacommitować i spushować na odpowiedniego brancha, który stworzymy.
- Na zakończenie zajmiemy się dwoma niesamowitymi programiami jakimi są OWASP ZAP oraz Jmeter. Ten pierwszy (OWASP ZAP), służy do przeprowadzania skanów bezpieczeństwa a Jmeter do przeprowadzania testów wydajnościowych.