Plan kursu
Kurs Postman od podstaw – testowanie REST API podzieliłem na kilka modułów, które omówimy sobie poniżej.
Część teoretyczna
w tym module zdobędziesz wiedzę teoretyczną dotyczącą testowania API. Dowiesz się dlaczego testowanie API jest ważne i jaką ma kluczową rolę w wytwarzaniu oprogramowania. Poznamy także Web Service i API, dowiemy się jaka jest różnica pomiędzy SOAP a REST i objaśnimy podstawowe metody i ich kody odpowiedzi.
Praktyczne zastosowanie
Zaczniemy od instalacji Postmana oraz jego konfiguracji. Ustawimy sobie odpowiedni motyw tła oraz stworzymy konto aby wszystkie zapytania jak i kolekcję, które będziemy tworzyć były zapisywane w chmurze. W dalszej części przejdziemy do nauki tworzenia kolekcji oraz zapytania z wykorzystaniem różnych metod takich jak: GET, POST, PUT i DELETE. Dodatkowo zahaczymy także o tematy związane z autoryzacją i nagłówkami HTTP.
Gdy zdobędziemy już solidne podstawy to zajmiemy się nauką Postmana na „żywym organizmie”. Weźmiemy na warsztat prawdziwe API platformy trello. W nim będziemy tworzyć zapytania tworzące nową tablicę, listy oraz karty.
Środowisko i zmienne
Nauczymy się tworzyć różnego rodzaju zmienne:
- zmienne środowiskowe
- zmienne globalne
- zmienne w kolekcji
dzięki temu będziemy mogli dynamicznie przekazywać parametry i wartości w naszych zapytaniach. Poznamy także zakresy zmiennych bazując na przykładzie.
Implementacja testów i skryptów
Rozpoczniemy od wykładu, w którym dokładnie przedstawię jakie Postman daje możliwości automatyzacji API. Następnie stworzymy swój pierwszy test automatyczny. Poznamy w nim konstrukcję testu, możliwość korzystania z asercji chai i zweryfikujemy automatycznie kod odpowiedzi zapytania.
Dodatkowo nauczymy się tworzyć skrypty wykonywane przed zapytaniem. Utworzymy skrypt, który będzie generował automatycznie unikalne adresy e-mail i zapisywał do zmiennych środowiskowych.
Na zakończenie modułu, zautomatyzujemy sobie wcześniej przygotowane zapytania związane z API platformy trello. Pozwoli nam to zobaczyć jak w praktyce wygląda automatyzacja i jakie daje nam możliwości.
Automatyczne uruchamianie testów
Poznamy różne sposoby uruchamiania zaimplementowanych testów automatycznych. Za pomocą runnera kolekcji nauczymy się uruchamiać testy automatyczne związane z daną kolekcją. Dowiemy się jak odczytywać raporty z testów, ustawiać opóźnienia (delay) pomiędzy zapytaniami i ilość iteracji. Nauczymy się także kolejnych dwóch sposobów uruchamiania testów. Za pomoca Postman Monitors, gdzie będziemy mogli ustawić własny harmonogram wykonywania testów oraz Newman – uruchamianie testów przy pomocy CLI.
Integracja testów Postman z Jenkins (CI/CD)
Przygodę w tym module rozpoczniemy od instalacji Jenkinsa oraz konfiguracji jego środowiska. Zainstalujemy także Nodejs, które pozowali nam uruchomić zaimplementowane testy automatyczne API. W dalszej części zintegrujemy narzędzie Jenkins z Newman, wystawimy publiczne adres URL, które w formacie JSON będą zawierały wszystkie nasze skrypty oraz zmienne. Na końcu uruchomimy testy i odczytamy z nich raport.
Wykorzystanie Mock Servers
Ostatni moduł będzie poświęcony zakładce w Postmanie „Mock Servers”. Zakładka pozwali nam na stworzenie mock’a konkretnego API, aby uniknąć operowania na danych produkcyjnych (serwerze produkcyjnym).