Kurs Tester Oprogramowania

Postman od podstaw - testowanie REST API

Kurs Postman od postaw pozwoli Ci nabyć wiedzę związaną z testowaniem REST API.  Krok po kroku dowiesz się jak tworzyć zapytania, nowej kolekcje i automatyzować testy API.

Współpraca z:

Co zawiera kurs?

Jeśli chcesz nauczysz się testowania REST API w praktyce to ten kurs będzie idealnym wyborem dla Ciebie. Zaczniemy od wstępu teoretycznego i kolejno będziemy przechodzić do praktyki. Nauczymy się wykonywać zapytania, automatyzować testy API i zintegrujemy całość z narzędziem CI/CD Jenkins. 

Plan kursu

Kurs Postman od podstaw – testowanie REST API​ podzieliłem na kilka modułów, które omówimy sobie poniżej.

Część teoretyczna

w tym module zdobędziesz wiedzę teoretyczną dotyczącą testowania API. Dowiesz się dlaczego testowanie API jest ważne i jaką ma kluczową rolę w wytwarzaniu oprogramowania. Poznamy także Web Service i API, dowiemy się jaka jest różnica pomiędzy SOAP a REST i objaśnimy podstawowe metody i ich kody odpowiedzi. 

Praktyczne zastosowanie

Zaczniemy od instalacji Postmana oraz jego konfiguracji. Ustawimy sobie odpowiedni motyw tła oraz stworzymy konto aby wszystkie zapytania jak i kolekcję, które będziemy tworzyć były zapisywane w chmurze. W dalszej części przejdziemy do nauki tworzenia kolekcji oraz zapytania z wykorzystaniem różnych metod takich jak: GET, POST, PUT i DELETE. Dodatkowo zahaczymy także o tematy związane z autoryzacją i nagłówkami HTTP. 

Gdy zdobędziemy już solidne podstawy to zajmiemy się nauką Postmana na „żywym organizmie”. Weźmiemy na warsztat prawdziwe API platformy trello. W nim będziemy tworzyć zapytania tworzące nową tablicę, listy oraz karty. 

Środowisko i zmienne

Nauczymy się tworzyć różnego rodzaju zmienne:

  • zmienne środowiskowe 
  • zmienne globalne
  • zmienne w kolekcji 

dzięki temu będziemy mogli dynamicznie przekazywać parametry i wartości  w naszych zapytaniach.  Poznamy także zakresy zmiennych bazując na przykładzie. 

Implementacja testów i skryptów

Rozpoczniemy od wykładu, w którym dokładnie przedstawię jakie Postman daje możliwości automatyzacji API. Następnie stworzymy swój pierwszy test automatyczny. Poznamy w nim konstrukcję testu, możliwość korzystania z asercji chai i zweryfikujemy automatycznie kod odpowiedzi zapytania. 

Dodatkowo nauczymy się tworzyć skrypty wykonywane przed zapytaniem. Utworzymy skrypt, który będzie generował automatycznie unikalne adresy e-mail i zapisywał do zmiennych środowiskowych.

Na zakończenie modułu, zautomatyzujemy sobie wcześniej przygotowane zapytania związane z API platformy trello. Pozwoli nam to zobaczyć jak w praktyce wygląda automatyzacja i jakie daje nam możliwości. 

Automatyczne uruchamianie testów

Poznamy różne sposoby uruchamiania zaimplementowanych testów automatycznych. Za pomocą runnera kolekcji nauczymy się uruchamiać testy automatyczne związane z daną kolekcją. Dowiemy się jak odczytywać raporty z testów, ustawiać opóźnienia (delay) pomiędzy zapytaniami i ilość iteracji. Nauczymy się także kolejnych dwóch sposobów uruchamiania testów. Za pomoca Postman Monitors, gdzie będziemy mogli ustawić własny harmonogram wykonywania testów oraz Newman – uruchamianie testów przy pomocy CLI. 

Integracja testów Postman z Jenkins (CI/CD)

Przygodę w tym module rozpoczniemy od instalacji Jenkinsa oraz konfiguracji jego środowiska. Zainstalujemy także Nodejs, które pozowali nam uruchomić zaimplementowane testy automatyczne API. W dalszej części zintegrujemy narzędzie Jenkins z Newman, wystawimy publiczne adres URL, które w formacie JSON będą zawierały wszystkie nasze skrypty oraz zmienne. Na końcu uruchomimy testy i odczytamy z nich raport.

Wykorzystanie Mock Servers

Ostatni moduł będzie poświęcony zakładce w Postmanie „Mock Servers”. Zakładka pozwali nam na stworzenie mock’a konkretnego API, aby uniknąć operowania na danych produkcyjnych (serwerze produkcyjnym).

Cena: 49zł 84,99zł

Kurs znajduje się na platformie Udemy

Kurs: „Postman od podstaw – testowanie REST API” znajduje się na platformie Udemy.  Jest to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia i publikowania kursów internetowych.  Oferuje takie możliwości jak:

Odpowiedzi na Twoje pytania

Praktyczny kurs testowania oprogramowania QA jest przeznaczony dla osób początkujących, które chcą rozpocząć swojąprzygodę z testowaniem oprogramowania lub chcą zdobyć pierwszą pracę jako tester oprogramowania. 

Jednak jeśli już znasz podstawy i/lub pracujesz jako tester oprogramowania to napewno znajdziesz także coś dla siebie. Dobrym wyborem może być kurs związany z automatyzacją lub z przeprowadzaniem testów wydajnościowych.

Wszystkie stworzone kursy są zamieszczane na platformie https://www.udemy.com/ 

Aktualne ceny dostępnych kursów testera oprogramowania mogą ulec zmianie w każdej chwilii w zależnośości czy portal udemy przeprowadza promocję. W każdym miesiącu jest przyznawana zniżka obniżająca cene kursu nawet o 40-50%.

Każdy kurs jest całościowo omawiany w pierwszym filmiku, który jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich osób. Zwykle kursy są podzielone na moduły, w których szczegółowo omawiam każde narzędzie, program bądź wykładam teorię. 

W przypadku praktycznego kursu testowania oprogramowania QA, zacząłem od tesorii w której wyjaśniłem poziomy testów, typy testów, 7 zasad testowania oprogramowania. Następnie przeszedłem do praktycznych przykładów testowania manualnego. Wyjaśniłem obsługę postmana, jmeter’a, devtoolsów, SQL’a, system zarządzania błędami JIRA oraz TestLink.

Aby zapisać się na kurs testowania oprogramowania (automatyzacja, praktyczne testowanie QA  lub dowolnie inne) wystarczy, że zakupisz go na platformie Udemy. Następnie automatycznie otrzymasz dostęp do kursu i będziesz mógł zacząć go przerabiać od razu.

To zależy czy ukończysz kurs 🙂 Jeśli Ci się uda to oczywiście taki otrzymasz. Udemy po każdym zakończonym kursie specjalnie generuje takie certyfikaty. Może okazać się przydatny w szczególności gdy szukasz pracy jako tester oprogramowania.

Kim jestem?

Nazywam się Rafał Podraza. Swoją przygodę z tworzeniem stron i aplikacji internetowych zacząłem w wieku 12 lat, gdzie stworzyłem swoją pierwszą stronę internetową, na której znajdowały się gry przeglądarkowe oraz chat.  Zawodowo od kilku lat pracuje jako QA i zajmuje się testowaniem i automatyzacją różnych systemów informatycznych głównie aplikacji webowych oraz mobilnych.