Plan kursu
Dzięki opublikowaniu kursu na platformie Udemy, masz zagwarantowany dożywotni dostęp do kursu, możliwość pobierania lekcji, wracania do nich w każdej chwili oraz oglądania ich na urządzeniu mobilnym.
Wstęp
Przygodę z kursem JavaScript rozpoczniemy od wstępu. Czyli dowiemy się kilku istotnych informacji o języku JavaScript, poznamy jego historię i dowiemy się jakie duże firmy z niego korzystają. Następnie zajmiemy się konfiguracją środowiska. Zainstalujemy edytor kodu (Visual Studio Code), w którym będziemy pracowali oraz środowisko NodeJS, za którego pomocą będziemy mieli możliwość uruchomienia naszych skryptów.
Podstawy języka JavaScript
eden z bardziej rozbudowanym modułów w kursie. Nauczymy się w nim jak sama nazwa wskazuje podstaw języka javascript. A zaczniemy od zmiennych. Dowiemy się jak możemy deklarować zmienne (var, let, const) oraz jak powinno się je nazywać.
W dalszej części omówimy sobie typy danych takie jak: string, number, array, object, boolean, undefined oraz poznamy instrukcję warunkowe. Pokaże Ci nawet jak stosować operator trójargumentowy. Kolejno przejdziemy do funkcji, które są niezwykle istotne w programowaniu. Zobaczysz jak można je deklarować na różne sposoby, dowiesz się co to są parametry, jak wywoływać funkcje a także porozmawiamy o ich zasięgach 🙂 Na zakończenie modułu powiemy sobie o instrukcji switch…case.
Operatory
Operatory są dostępne w wielu językach programowania, również w JavaScript. W tym module zapoznamy się z nimi. Wyróżniamy takie operatory jak:
- matematyczne
- przypisania
- porównania
- logiczne
Wszystkie z nich dokładnie sobie omówimy.
Pętle
I tak małymi krokami przejdziemy do pętli. Pętle pozwalają powtórzyć dany fragment kodu określoną ilość razy – do pewnego warunku. Dokładnie je omówimy. Zapoznamy się z pętlą for, while, do…while oraz for of i dowiemy się czym się one od siebie różnią.
Tablice
W kolejnym module będziemy uczyć się tablic. Dowiemy się jak je możemy deklarować, co w nich możemy przechowywać a także nauczymy się wielu metod, które ułatwią wykonywanie różnych operacji na tablicach. Poznamy między innymi metodę push, pozwalającą wstawić dany element do tablicy, pop oraz shift – usuwające elementy z tablicy czy metodę concat pozwalającą połączyć dwie tablicę w jedną.
DOM w JavaScript
Jest to przedostatni moduł kursu. Został on poświęcony DOM (Document Object Model). Nauczymy się pobierać elementy ze strony internetowej oraz nasłuchiwać na nich różnych zdarzeń. Np. będziemy mogli zaprogramować nasz skrypt tak, że użytkownikowi, który kliknie w przycisk zostanie wyświetlony alert z informacją albo tło strony zmieni kolor. Dowiemy się jak z poziomu języka JavaScript tworzyć nowe elementy, nadawać im atrybuty, klasy a także pobierać z nich wartość tekstową.
Zaawansowane zagadnienia
I tak dojdziemy do ostatniego modułu, w którym czeka na Ciebie duża dawka zaawansowanej wiedzy. Zaczniemy moduł od poznania Break oraz Continue. Kolejno weźmiemy na warsztat obiekt Math. Czyli będziemy działać na liczbach. Nauczymy się losować liczby z odpowiedniego zakresu jaki sobie zadeklarujemy, zaokrąglać liczby, obliczać pierwiastek z konretnej liczby itd. Dalej nauczymy się tworzyć alerty na stronie, poznamy metodę setInterval oraz setTimeout i dowiemy się jak zapisywać, odczytywać oraz usuwać dane w LocalStorage.
Na zakończenie porozmawiamy o klasach, dziedziczeniu i przygotowałem dla Ciebie specjalny moduł, w którym znajdziesz Quizy do rozwiązania oraz zadania domowe do realizacji.
Jeśli agenda kursu wydaje się interesująca to serdecznie zapraszam Cię na wspólną przygodę, w której nauczymy się podstaw języka JavaScript.