Plan kursu
Naszą przygodę z kursem rozpoczniemy od wiedzy teoretycznej. W tym module dowiesz się, czym jest ChatGPT, na jakiej zasadzie działa sztuczna inteligencja, jak wygląda jego interfejs graficzny, a także jak napisać nasze pierwsze zapytanie w ChatGPT.
Następnie przejdziemy do zadań, które są wykorzystywane w codziennej pracy testerów oprogramowania. W module dotyczącym dokumentacji i przypadków użycia pomoże nam ChatGPT wygenerować dokumentację testową, wybrać narzędzia testowe na podstawie naszych wymagań oraz stworzyć historyjki użytkownika i przypadki testowe.
Moduł dotyczący danych testowych i generowania kodu będzie prawdziwą rewelacją! W tym module nauczymy się wiele. Poprosimy ChatGPT o wygenerowanie dla nas scenariuszy testowych oraz o stworzenie gotowego kodu testów automatycznych w wybranej przez nas bibliotece i języku. Dodatkowo poprosimy sztuczną inteligencję o refaktoryzację naszego kodu, wygenerowanie testów API w Postmanie za pomocą interfejsu wiersza poleceń (CLI) oraz o stworzenie zapytań SQL zgodnie z naszymi wytycznymi.
Następny moduł to „Analiza i modyfikowanie kodu„. Ten moduł pokaże, jak ChatGPT radzi sobie z analizą kodu, w jaki sposób sugeruje ulepszenia i czy faktycznie mają one znaczenie. Oprócz tego zobaczymy, jak AI generuje testy jednostkowe dla wskazanego komponentu i wyciąga konkretnych informacji z pliku PDF.
W module „Testy wydajnościowe” będziemy tworzyć testy wydajnościowe w programie JMeter, a ChatGPT będzie je tworzył za nas. Podamy mu odpowiednie endpointy, określimy warunki testów wydajnościowych i poprosimy o wygenerowanie kodu w formacie JMX, który będziemy mogli zaimportować i uruchomić w programie JMeter. Ponadto ChatGPT pomoże nam przygotować te testy do uruchomienia w kontenerze Dockera.
Dwa ostatnie moduły to podsumowanie naszej wspólnej nauki w ramach tego kursu. Przedostatni moduł, „Zadanie praktyczne„, będzie wymagał samodzielnej pracy i rozwiązania przeze mnie postawionego zadania. Rozwiązane zadanie będziesz mógł mi przesłać, po czym otrzymasz od nas feedback.
Ostatni moduł to test teoretyczny, składający się z 10 pytań związanych z tematyką ChatGPT. Zachęcam Cię do jego rozwiązania, ponieważ wiedza teoretyczna jest równie ważna jak praktyczna
Jakie zagadnienia zostaną poruszone w kursie?
Wiedzy teoretycznej z zakresu ChatGPT
Tworzyć dokumentację testową
Wykorzystać ChatGPT do pomocy w wyborze narzędzi
Tworzyć historyjki użytkownika
Tworzyć przypadki testowe
Generować scenariusze testowe
Tworzyć testy automatyczne
Refaktoryzować kod
Tworzyć testy API w postmanie przy użyciu AI
Konfigurować CLI dla testów
Generować zapytania SQL
Generować pliki pozwalające uruchomić testy w Dockerze
Tworzyć testy jednostkowe
Wykonywać interakcje z plikami PDF i ChatemGPT
Tworzyć testy wydajnościowe w JMeter
Jeśli chcesz wyruszyć w wspólną przygodę z niezwykłym światem sztucznej inteligencji i Chatem GPT to serdecznie zapraszam Cię do zapisania się na ten kurs. Pamiętaj, że na każdym etapie kursu możesz liczyć na moją pomoc. A na końcu po jego przerobieniu będzie czekał na Ciebie specjalny Certyfikat. Gotowy na naukę? To do dzieła!