Plan kursu
Moduł 2
Naszą przygodę z kursem rozpoczniemy od wstępu teoretycznego. Dowiesz się z niego co to jest docker, do czego jest używany, jaka jest różnica między dockerem a maszyną wirtualną oraz poznasz podstawowe komendy wykorzystywane przy pracy z Dockerem.
Moduł 3
Kolejno przejdziemy do instalacji Docker Desktop. Jest to cały ekosystem potrzebny do pracy z dockerem, który zarządza wszystkimi kontenerami i obrazami. Pokażę Ci jak zainstalować Dockera na Windowsa oraz Linuxa. Gdy już będziemy mieli zainstalowanego Dockera to ruszymy z przysłowiowego pełnego kopyta i poznamy podstawowe komendy w praktyce.
Moduł 4
Następny moduł będzie poświęcony komendzie Docker Run, która pozwala nam uruchamiać dowolne obrazy w kontenerach. Omówimy na początku sobie to polecenie w teorii a potem przejdziemy do omawiania praktycznego wraz ze wszystkimi parametrami i zaawansowanymi aspektami jakie możemy wykorzystać przy korzystaniu z polecenia Docker Run.
Moduł 5
W dalszej części kursu przejdziemy do polecenia Docker Images. Nie obejdzie się bez części teoretycznej, w której poznamy pełne możliwości tej komendy. Gdy to już będzie dla nas jasne to kolejnym zadaniem będzie stworzenie specjalnego obrazu dockerowego aplikacji, uruchomienie go wewnątrz kontenera i wgranie go na repozytorium na Docker Hubie. A na zakończenie powiemy sobie jakie są różnice między Komendą a Entry Pointem. W tym module będzie się działo!!
Moduł 6
Moduł 6 to wstęp w świat Docker Composa. Czyli takiej funkcjonalności, która pozwala nam postawić działającą aplikację znacznie szybciej. Po zapoznaniu się z częścią teoretyczną, zajmiemy się uruchomieniem złożonej aplikacji do głosowania składającej się z kilku mikrousług, baz danych i redisa. Jednak na początku zrobimy to bez użycia docker compose. A w kolejnej lekcji z wykorzystaniem docker compose, aby namacalnie zobaczyć jakie daje on nam korzyści.
Moduł 7
Następnie poruszymy temat Docker Registry, czyli miejsc w których możemy przechowywać stworzone przez nas obrazy Dockerowe. Na tym etapie poznamy wiele alternatyw i zapoznamy się z podstawową procedurą, która pozwoli nam umieszczać obrazy na różne repozytoria dockerowe.
Moduł 8
W module 8 zapoznamy się z takimi pojęciami jak Docker Engine, Docker Storage oraz Docker Network. Wejdziemy jeszcze głębiej w świat Dockera i przyjrzymy się jego architekturze, komunikacji i warstwach jakie posiada. Powiemy sobie w jaki sposób dane w kontenerach są przechowywane oraz o możliwościach związanych z sieciami jakie możemy wprowadzić w naszych aplikacjach uruchomionych na Dockerze.
Moduł 9
Przedostatni moduł to dodatkowe uzupełnienie wiedzy teoretycznej o zaawansowane aspekty Dockera. Powiemy sobie o orkiestracji kontenerów oraz o Docker Swarm i Kubernetes.
Zadania praktyczne
Aby nie było za łatwo to przygotowałem dla Ciebie wiele praktycznych zadań, które pozwolą Ci jeszcze bardziej utrwalić wiedzę z dockera. Zachęcam Cię abyś je przerobił. Pamiętaj, że jeśli będziesz miał jakikolwiek problem z zadaniem to zawsze możesz liczyć na moją pomoc.
Egzamin teoretyczny
A na sam koniec czeka na Ciebie egzamin teoretyczny sprawdzający Twoją wiedzę z kursu. Zawiera on pytania ze wszystkich modułów. Warto go rozwiązać i sprawdzić jak dobrze przyswoiłeś materiał.
Jakie zagadnienia zostaną poruszone w kursie?
- Podstawy Docker
- Instalacja i Konfiguracja
- Tworzenie Kontenerów
- Zarządzanie Kontenerami
- Docker Compose
- Sieciowanie i Wolumeny
- Bezpieczeństwo Docker
- Wdrażanie Aplikacji
- Tworzenie Plików Dockerfile
- Tworzenie Plików Docker Compose
- Wgrywanie Obrazów na Docker Hub
Jeśli agenda kursu brzmi dla Ciebie interesująco to zapraszam Cię na wspólną przygodę w której zanurzymy się w fascynujący świat Dockera i jego możliwości.