Kurs DOCKER W PRAKTYCE

Docker: Praktyczny kurs od Podstaw

Kurs Docker jest idealnym wyborem dla deweloperów, testerów oprogramowania, administratorów systemu oraz wszystkich osób, które chcą nauczyć się w praktyce korzystać z możliwości jakie oferuje Docker.

Współpraca z:

Co zawiera kurs?

Ten kurs „Docker: Praktyczny kurs od Podstaw” zapewni Ci solidne podstawy w zakresie korzystania z Docker oraz pomoże Ci zdobyć umiejętności niezbędne do tworzenia, zarządzania i wdrażania kontenerów.

Nie ważne, czy jesteś programistą czy DevOps, ten kurs pomoże Ci zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności.

Plan kursu

Moduł 2

Naszą przygodę z kursem rozpoczniemy od wstępu teoretycznego. Dowiesz się z niego co to jest docker, do czego jest używany, jaka jest różnica między dockerem a maszyną wirtualną oraz poznasz podstawowe komendy wykorzystywane przy pracy z Dockerem. 

Moduł 3

Kolejno przejdziemy do instalacji Docker Desktop. Jest to cały ekosystem potrzebny do pracy z dockerem, który zarządza wszystkimi kontenerami i obrazami. Pokażę Ci jak zainstalować Dockera na Windowsa oraz Linuxa. Gdy już będziemy mieli zainstalowanego Dockera to ruszymy z przysłowiowego pełnego kopyta i poznamy podstawowe komendy w praktyce.

Moduł 4

Następny moduł będzie poświęcony komendzie Docker Run, która pozwala nam uruchamiać dowolne obrazy w kontenerach. Omówimy na początku sobie to polecenie w teorii a potem przejdziemy do omawiania praktycznego wraz ze wszystkimi parametrami i zaawansowanymi aspektami jakie możemy wykorzystać przy korzystaniu z polecenia Docker Run.

Moduł 5

W dalszej części kursu przejdziemy do polecenia Docker Images. Nie obejdzie się bez części teoretycznej, w której poznamy pełne możliwości tej komendy. Gdy to już będzie dla nas jasne to kolejnym zadaniem będzie stworzenie specjalnego obrazu dockerowego aplikacji, uruchomienie go wewnątrz kontenera i wgranie go na repozytorium na Docker Hubie. A na zakończenie powiemy sobie jakie są różnice między Komendą a Entry Pointem. W tym module będzie się działo!!

Moduł 6

Moduł 6 to wstęp w świat Docker Composa. Czyli takiej funkcjonalności, która pozwala nam postawić działającą aplikację znacznie szybciej. Po zapoznaniu się z częścią teoretyczną, zajmiemy się uruchomieniem złożonej aplikacji do głosowania składającej się z kilku mikrousług, baz danych i redisa. Jednak na początku zrobimy to bez użycia docker compose. A w kolejnej lekcji z wykorzystaniem docker compose, aby namacalnie zobaczyć jakie daje on nam korzyści.

Moduł 7

Następnie poruszymy temat Docker Registry, czyli miejsc w których możemy przechowywać stworzone przez nas obrazy Dockerowe. Na tym etapie poznamy wiele alternatyw i zapoznamy się z podstawową procedurą, która pozwoli nam umieszczać obrazy na różne repozytoria dockerowe.

Moduł 8

W module 8 zapoznamy się z takimi pojęciami jak Docker Engine, Docker Storage oraz Docker Network. Wejdziemy jeszcze głębiej w świat Dockera i przyjrzymy się jego architekturze, komunikacji i warstwach jakie posiada. Powiemy sobie w jaki sposób dane w kontenerach są przechowywane oraz o możliwościach związanych z sieciami jakie możemy wprowadzić w naszych aplikacjach uruchomionych na Dockerze.

Moduł 9

Przedostatni moduł to dodatkowe uzupełnienie wiedzy teoretycznej o zaawansowane aspekty Dockera. Powiemy sobie o orkiestracji kontenerów oraz o Docker Swarm i Kubernetes.

Zadania praktyczne

Aby nie było za łatwo to przygotowałem dla Ciebie wiele praktycznych zadań, które pozwolą Ci jeszcze bardziej utrwalić wiedzę z dockera. Zachęcam Cię abyś je przerobił. Pamiętaj, że jeśli będziesz miał jakikolwiek problem z zadaniem to zawsze możesz liczyć na moją pomoc.

Egzamin teoretyczny

A na sam koniec czeka na Ciebie egzamin teoretyczny sprawdzający Twoją wiedzę z kursu. Zawiera on pytania ze wszystkich modułów. Warto go rozwiązać i sprawdzić jak dobrze przyswoiłeś materiał.

Jakie zagadnienia zostaną poruszone w kursie?

  • Podstawy Docker
  • Instalacja i Konfiguracja
  • Tworzenie Kontenerów
  • Zarządzanie Kontenerami
  • Docker Compose
  • Sieciowanie i Wolumeny
  • Bezpieczeństwo Docker
  • Wdrażanie Aplikacji
  • Tworzenie Plików Dockerfile
  • Tworzenie Plików Docker Compose
  • Wgrywanie Obrazów na Docker Hub

Jeśli agenda kursu brzmi dla Ciebie interesująco to zapraszam Cię na wspólną przygodę w której zanurzymy się w fascynujący świat Dockera i jego możliwości.

Cena: 49zł 84,99zł

Kurs znajduje się na platformie Udemy

Kurs: „Docker: Praktyczny kurs od Podstaw” znajduje się na platformie Udemy.  Jest to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia i publikowania kursów internetowych.  Oferuje takie możliwości jak:

Odpowiedzi na Twoje pytania

Praktyczny kurs testowania oprogramowania QA jest przeznaczony dla osób początkujących, które chcą rozpocząć swojąprzygodę z testowaniem oprogramowania lub chcą zdobyć pierwszą pracę jako tester oprogramowania. 

Jednak jeśli już znasz podstawy i/lub pracujesz jako tester oprogramowania to napewno znajdziesz także coś dla siebie. Dobrym wyborem może być kurs związany z automatyzacją lub z przeprowadzaniem testów wydajnościowych.

Wszystkie stworzone kursy są zamieszczane na platformie https://www.udemy.com/ 

Aktualne ceny dostępnych kursów testera oprogramowania mogą ulec zmianie w każdej chwilii w zależnośości czy portal udemy przeprowadza promocję. W każdym miesiącu jest przyznawana zniżka obniżająca cene kursu nawet o 40-50%.

Każdy kurs jest całościowo omawiany w pierwszym filmiku, który jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich osób. Zwykle kursy są podzielone na moduły, w których szczegółowo omawiam każde narzędzie, program bądź wykładam teorię. 

W przypadku praktycznego kursu testowania oprogramowania QA, zacząłem od tesorii w której wyjaśniłem poziomy testów, typy testów, 7 zasad testowania oprogramowania. Następnie przeszedłem do praktycznych przykładów testowania manualnego. Wyjaśniłem obsługę postmana, jmeter’a, devtoolsów, SQL’a, system zarządzania błędami JIRA oraz TestLink.

Aby zapisać się na kurs testowania oprogramowania (automatyzacja, praktyczne testowanie QA  lub dowolnie inne) wystarczy, że zakupisz go na platformie Udemy. Następnie automatycznie otrzymasz dostęp do kursu i będziesz mógł zacząć go przerabiać od razu.

To zależy czy ukończysz kurs 🙂 Jeśli Ci się uda to oczywiście taki otrzymasz. Udemy po każdym zakończonym kursie specjalnie generuje takie certyfikaty. Może okazać się przydatny w szczególności gdy szukasz pracy jako tester oprogramowania.

Kim jestem?

Nazywam się Rafał Podraza. Swoją przygodę z tworzeniem stron i aplikacji internetowych zacząłem w wieku 12 lat, gdzie stworzyłem swoją pierwszą stronę internetową, na której znajdowały się gry przeglądarkowe oraz chat.  Zawodowo od kilku lat pracuje jako QA i zajmuje się testowaniem i automatyzacją różnych systemów informatycznych głównie aplikacji webowych oraz mobilnych.