Plan kursu
Kurs jest opublikowany na platformie Udemy dzięki temu masz dożywotni dostęp do kursu, możliwość przerabiania kursu na dowolnym urządzeniu, dostęp do quizów i zadań praktycznych a także po ukończeniu uzyskasz certyfikat!
Wstęp
Przygodę z kursem zaczniemy nie inaczej jak od części teoretycznej, w której dowiemy się czym jest język SQL, do czego jest wykorzystywany oraz jak wygląda jego składnia.
Kolejny krokiem będzie przygotowanie przez nas środowiska potrzebnego pod pracę z kursem. Czyli zainstalujemy pakiet Xampp, na którym uruchomimy odpowiednie moduły, utworzymy bazę danych a następnie zaimportujemy do niej dane. Dzięki temu będziemy mogli uczyć się SQL’a na “żywym organizmie”. Na możliwie jak najbardziej zbliżonej bazie danych, przypominającej bazę produkcyjną różnych firm.
Podstawy języka SQL
Gdy przejdziemy już przez te początkowe, ale niezwykle ważne kroki to w końcu zaczniemy działać! Czyli nauczymy się podstawowych zapytań SQL takich jak najczęściej używany SELECT, który pozwoli nam w łatwy sposób pobrać dowolne dane zapisane w tabelach. Dodatkowo dowiemy się jaką rolę pełni DISTINCT, w jaki sposób określać warunki za pomocą słówka kluczowego WHERE oraz zapoznamy się z różnymi funkcjami np. COUNT, AVG, SUM, MIN, MAX a także z operatorami AND, OR czy NOT. Nauczymy się również sortować dane i ustawiać aliasy.
Wstawianie, aktualizacja i usuwanie danych
Moduł czwarty będzie poświęcony głównym operacją jakie możemy wykonać na tabelach. Mianowicie nauczymy się dodawać nowe rekordy do tabeli (np.dodanie nowego użytkownika do tabeli). Przedstawię Ci także zapytanie, które pozwoli modyfikować oraz usuwać już istniejące dane z tabeli. Na końcu modułu dodatkowo będą do rozwiązania zadania domowe 🙂
Grupowanie
I tak małymi kroczkami dojdziemy do lekcji związanych z grupowaniem danych. W tym module zapoznamy się z zapytaniem z użyciem GROUP BY, które pozwala podzielić nam wiersze na logiczne grupy i HAVING pozwalająca określić, które ze zgrupowanych rekordów mają być wyświetlone.
Łączenie tabel
Następnie w moim ulubionym module szóstym, zajmiemy się łączeniem wielu tabel w oparciu o relacje jakie będziemy mieli ustawione na danych kolumnach. Czyli jeśli zamiast imienia i nazwiska będziemy mieli w danej kolumnie cyferki (identyfikatory) to będziemy mogli powiedzieć “Hej SQL, weź mi te cyferki podmień na odpowiednie wartości imienia i nazwiska, które znajdziesz w tabeli X w kolumnie Y”. Jeśli jest to dla Ciebie na tym etapie nie zrozumiałe to nie przejmuj się. Wszystkiego się nauczymy. Do łączenia tabel będziemy wykorzystywali zapytania z użyciem INNER JOIN, RIGHT i LEFT JOIN oraz Union.
Tworzenie bazy i tabel
W kolejnym module nauczymy się tworzyć, usuwać bazy danych i wykonywać kopię zapasową bazy bo bez tego to ani rusz 🙂 Następnie poznamy wszystkie typy danych oraz grupy typów danych dostępne w SQLu, które przydadzą nam się w kolejnej lekcji czyli tworzeniu i modyfikowaniu tabel.
Zaawansowane zagadnienia
Gdy już dobrze opanujemy te zagadnienia to w przed ostatnim module przygotowałem lekcje związane z zaawansowanymi zagadnieniami języka SQL. Poznamy między innymi instrukcję CASE, COALESCE, CAST czy CONSTRAINT.
Testy i zadania praktyczne
Aby nie było za łatwo to opracowałem dla Ciebie specjalny test sprawdzający Twoją wiedzę z opanowanych zagadnień kursu oraz dużo zadań domowych bo jak wiadomo praktyka czyni mistrza. Dlatego ważne jest abyś spróbował przerobić takżę samodzielnie te zadanka. W razie jeśli będziesz miał jakikolwiek problem to śmiało zawsze do mnie napisz.
Jeśli agenda kursu brzmi ciekawie to serdecznie zapraszam Cię na wspólną przygodę w której nauczymy się w praktyce korzystać z języka SQL.