Kurs Tester Oprogramowania

Automatyzacja z Typescript + WebdriverIO

Pełny kurs tester automatyzujący. Naucz się automatyzować aplikację webowe i implementować testy E2E przy użyciu WebdriverIO oraz Typescript. Kurs od podstaw wprowadzi Cię w świat automatyzacji.

Współpraca z:

Co zawiera kurs?

Jeśli chcesz wejść w świat testowania automatycznego to ten kurs będzie idealny dla Ciebie. Kurs jest podzielony na kilka modułów. W pierwszych modułach uczymy się od podstaw języka Typescript oraz Javascript. Następnie przechodzimy do nauki WebdriverIO. Czyli jak wykonywać klika na poszczególne elementy (interakcje ze stroną – DOM). A na końcu uzupełnimy wiedzę o narzędzie CI/CD Jenkins.

Plan kursu

Kurs testera automatyzującego WebdriverIO + Typescript jest podzielony na kilka modułów. Poniżej omówimy sobie co każdy modułów zawiera i czego można się w nim nauczyć.

Instalacja narzędzi i programów

W tym module zainstaluje wszystkie wymagane narzędzia i programy, które pozwolą nam uruchomić testy automatyczne. W pierwszej kolejności zainstalujemy system kontroli wersji GIT, który pozwoli nam na końcu podłączyć nasze testy zdalnie z narzędziem Jenkins. 

Kolejno zainstalujemy środowisko NodeJS na którym będziemy uruchamiali nasze testy automatyczne. A na końcu pobierzemy edytor kodu Visual Studio Code oraz wszystkie potrzebne do niego rozszerzenia – pomocne przy implementacji skryptów automatycznych.

Podstawy język Javascript

Przed przystąpieniem do nauki tworzenia testów automatycznych omówimy sobie dokładnie podstawy języka Javascript. Dowiesz się jak można tworzyć zmienne (const, let), poznasz instrukcję warunkowe oraz dowiesz się jak używać pętli i jakie mamy rodzaje pętli. 

Dalej przejdziemy do bardziej zaawansowanych aspektów. Czyli tworzenia funkcji, przekazywania parametrów do stworzonych funkcji a na końcu nauczymy się tworzyć tablicę, wykonywać na nich metody i wreszcie przejdziemy do asynchroniczności (async i await). 

Podstawy języka Typescript

Podobnie jak w przypadku Javascript nauczymy się także podstaw języka Typescript. Jest to około 1h moduł, w którym dowiemy się co to jest typescript, po co go się stosuje oraz jak typować różne wartości. Dowiemy się również jak tworzyć interfejsy i enumy. 

Uruchomienie pierwszego testu w WebdriverIO

Wreszcie! W tym module gdy już skonfigurujemy całe środowisko to zaimplementujemy pierwszy test automatyczny oraz go uruchomimy. To będzie przedwstęp do kolejnego moduły, w którym dopiero będzie się działo.

Automatyzacja elementów

Zaczniemy działać na praktycznych przykładach i automatyzować elementy na stronie. W pierwszej kolejności skupimy się na automatyzacji inputa. Czyli dowiemy się jak wpisywać tekst w pole tekstowe, jak go czyścić i odczytywać z niego wartość. Nauczymy się zaznaczać checkbox’a, wybierać opcję z listy rozwijanej tzw. selekta, dowiemy się jak obsługiwać okna i alerty. 

Kolejno przejdziemy do bardziej zaawansowanych metod jakie można wykonać przy użyciu WebdriverIO czyli wgrywanie pliku i skrolowanie i najeżdżanie na dane elementy.

Page Object Model

Bardzo ważna lekcja. Od początku warto uczyć się dobrych praktyk, które zaoszczędzą nam czas gdy będziemy musieli coś zmienić w naszych testach. Testy automatyczne w tym kursie będziemy projektować przy pomocy techniki Page Object Model. Każdy selektor oraz metoda będzie wydzielona do osobnego pliku. To sprawi, że nasz kod będzie znacznie czytelniejszy i zmiany będziemy dokonywać tylko w jednym miejscu. 

Integracja z Jenkins

W ramach tego kursu zintegrujemy napisane testy z jednym z najpopularniejszych narzędzie do CI/CD jakim jest Jenkins. Podłączymy testy automatyczne pod niego, nauczymy się konfigurować harmonogram uruchomienia testów i podłączenie Allure. 

Cena: 49zł 84,99zł

Kurs znajduje się na platformie Udemy

Kurs: „Automatyzacja testów: WebdriverIO + Typescript – Jenkins” znajduje się na platformie Udemy.  Jest to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia i publikowania kursów internetowych.  Oferuje takie możliwości jak:

Odpowiedzi na Twoje pytania

Praktyczny kurs testowania oprogramowania QA jest przeznaczony dla osób początkujących, które chcą rozpocząć swojąprzygodę z testowaniem oprogramowania lub chcą zdobyć pierwszą pracę jako tester oprogramowania. 

Jednak jeśli już znasz podstawy i/lub pracujesz jako tester oprogramowania to napewno znajdziesz także coś dla siebie. Dobrym wyborem może być kurs związany z automatyzacją lub z przeprowadzaniem testów wydajnościowych.

Wszystkie stworzone kursy są zamieszczane na platformie https://www.udemy.com/ 

Aktualne ceny dostępnych kursów testera oprogramowania mogą ulec zmianie w każdej chwilii w zależnośości czy portal udemy przeprowadza promocję. W każdym miesiącu jest przyznawana zniżka obniżająca cene kursu nawet o 40-50%.

Każdy kurs jest całościowo omawiany w pierwszym filmiku, który jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich osób. Zwykle kursy są podzielone na moduły, w których szczegółowo omawiam każde narzędzie, program bądź wykładam teorię. 

W przypadku praktycznego kursu testowania oprogramowania QA, zacząłem od tesorii w której wyjaśniłem poziomy testów, typy testów, 7 zasad testowania oprogramowania. Następnie przeszedłem do praktycznych przykładów testowania manualnego. Wyjaśniłem obsługę postmana, jmeter’a, devtoolsów, SQL’a, system zarządzania błędami JIRA oraz TestLink.

Aby zapisać się na kurs testowania oprogramowania (automatyzacja, praktyczne testowanie QA  lub dowolnie inne) wystarczy, że zakupisz go na platformie Udemy. Następnie automatycznie otrzymasz dostęp do kursu i będziesz mógł zacząć go przerabiać od razu.

To zależy czy ukończysz kurs 🙂 Jeśli Ci się uda to oczywiście taki otrzymasz. Udemy po każdym zakończonym kursie specjalnie generuje takie certyfikaty. Może okazać się przydatny w szczególności gdy szukasz pracy jako tester oprogramowania.

Kim jestem?

Nazywam się Rafał Podraza. Swoją przygodę z tworzeniem stron i aplikacji internetowych zacząłem w wieku 12 lat, gdzie stworzyłem swoją pierwszą stronę internetową, na której znajdowały się gry przeglądarkowe oraz chat.  Zawodowo od kilku lat pracuje jako QA i zajmuje się testowaniem i automatyzacją różnych systemów informatycznych głównie aplikacji webowych oraz mobilnych.